| baugzz a întrebat:

Astazi ne-a oprit politia pe mine si pe niste prieteni si ne-au luat datele (pentru galagie), acum din cate stiu eu este un control de rutina, prin care te verifica apoi la sectie daca apari in baza lor de date iar abia apoi (daca mai ai antecedente) primesti amenda acasa.
Acum problema este ca am mai patit odata ceva de genul, cu cateva luni in urma, atunci nu s-a intamplat nimic, insa intrebarea mea este daca nu cumva atunci nu m-au trecut in baza de date, iar acum cand vor verifica ma vor gasi si voi primi o amenda? Sau atunci nu am fost trecut in baza lor de date? Cineva care stie mai multe despre acest subiect ajutor va rog. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nici unul de pe forum nu va fi in stare sa-ti dea un raspuns exact, pentru ca noi nu avem acces in computerele Politiei, ca sa vedem daca ai sau nu antecedente acolo.
In general, se aduna tot si la urmatarea abatere, primesti pedeapsa sau amenda mare, deoarece ai facut dovada ca nu-ti pasa de lege, ignorand-o.
Vezi tu in urmatoarele 2-4 saptamani daca primesti amenda acasa cu procesul verbal, odata ce au deja datele voastre personale.
Sa nu uitam ca, Politia isi ia comision din ce prinde si amendeaza, deci, nu ar avea de ce sa va ierte, ca nu primesc procentaj la salariu.

| Ivanov27 a răspuns:

Stai linistit, nu-ti vor face nimic. Daca vroiau sa-ti dea amenda, ti-o dadeau pe loc.