| Axel22 a întrebat:

Azi un nenorocit a dat cu spatele, eu aveam viteza cam de 20 si ceva la h si ala o dat cu spatele si l-am frecat cu masina, culoarea lui a ramas pe masina mea, ar nu era nici un martor sa vada, apoi au vazut niste oameni ca s-a intamplat cv si atat, nu au vazut momentul, deci mentionez ca el nu s-a asigurat, si eu am mers la politie sa depun plangere dupa ce am sunat la 112 sa discut cu ei... El nu s-a prezentat la politie cu mine deoarece nu a dori, mi-au zis ca daca in 24 de ore nu vine la sectie, merg ei la el. Deci ce sanse sunt sa castig eu si sa ma despagubeasca? Nu erau martori de fata IN MOMENTUL COLIZIUNII, au vazut doar masinile pe sosea, iar pe a mea erau dungi colorate de la vopseaua lui happy Care sunt sansele ca eu sa castig, el ce va pati? Din cate stiu ii ia permisu 30 de zile. II mai face ceva in afara de asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca poate fi amendat, pentru 2 contraventii, daca nu se prezinta si nu comunica, ar fi trebuit sa stii si tu asta, conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. ulterioare, citez:
"ART.80.(1) Proprietarul, deţinătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulaţie este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Persoanele prevazute la alin. (1) sunt exceptate de la obligatia prezentarii la unitatea de politie daca exista o asigurare facultativa in baza careia pot fi despagubite pentru avarierea vehiculelor respective.
ART. 80^1.In situatiile prevazute la art. 79 si 80, repararea vehiculelor se face pe baza documentului de constatare eliberat de unitatea de politie sau, dupa caz, de societatile din domeniul asigurarilor."
De asemenea conform aceluiasi act normativ, citez:
"(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
g) neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 79 alin. (2)."
"ART.102.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
38. nerespectarea obligatiei de comunicare prevazute la art. 80^1 si la art. 81 alin. (3) sau comunicarea de date inexacte ori incomplete."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceste accidente, fara victime, trebuie anuntate in 24 de ore la politie, nici nu poate face reparatia fara dovada de la politie. Daca nu anunta va fi amendat. De asemenea trebuie sa-ti plateasca reparatia masinii, in baza politei RCA.

| Axel22 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am fost la politie si am depus declaratia aia deja, dar vinovatul nu a vrut sa vina cu min impreuna sa discutam, imi zicea : ''Spunele politistilor sa vina aici'' politistu de acolo mi-a zis ca precis de aia nu a vrut sa vina deoarece vrea sa stearga de pe masina lui vopseaua mea. El ce pedeapsa poate primi? Inafara de luarea permisului 30 de zile?

| Axel22 explică (pentru Ioandelasal):

Nu prea mi-am mancat timpul cu OUG happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Axel22):

Ti-am spus ca poate fi amendat, pentru 2 contraventii, daca nu se prezinta si nu comunica, ar fi trebuit sa stii si tu asta, conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. ulterioare, citez:
"ART.80.(1) Proprietarul, deţinătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulaţie este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Persoanele prevazute la alin. (1) sunt exceptate de la obligatia prezentarii la unitatea de politie daca exista o asigurare facultativa in baza careia pot fi despagubite pentru avarierea vehiculelor respective.
ART. 80^1.In situatiile prevazute la art. 79 si 80, repararea vehiculelor se face pe baza documentului de constatare eliberat de unitatea de politie sau, dupa caz, de societatile din domeniul asigurarilor."
De asemenea conform aceluiasi act normativ, citez:
"(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
g) neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 79 alin. (2)."
"ART.102.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
38. nerespectarea obligatiei de comunicare prevazute la art. 80^1 si la art. 81 alin. (3) sau comunicarea de date inexacte ori incomplete."