| Costyn330 a întrebat:

Salut TPU,bunica vrea sa puna casa pe numele meu, cum poate sa faca asta mai ieftin decat contractul de "vanzare-cumparare"? Si sa nu poata fii atacat de catre bunic prin istanta vrem ...Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietatea casei este numai a bunicii atunci poate sa o doneze.
Daca proprietatea casei este comuna, a ambilor bunici, atunci bunica poate dona numai partea ei, probabil numai umatate din casa, pentru donarea intregii case trebuie sa fie de acord si bunicul.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Contractul de vânzare ar fi cea mai bună soluție dar bunicii intre ei mai sunt căsătoriți?

| Costyn330 explică (pentru sierra1):

Da, dar nu ii poarta numele, fiecare e tot cu numele lui de familie

| Costyn330 explică:

Va multumesc frumos!