| ma3ryian a întrebat:

Bunicamea trebuia sa iasa la pensie din 2003 dar nu a pensionato nimeni pana acum. Nu a depus dosarul. Are stagiu minim de lucru 10 ani si 4 luni pentru anul ei de nastere 43. Fac demersuri acum pentru a depune dosarul. Oare ni se va plati pensia si pe ultimii 13 ani din urma?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va plati decat de la data depunerii cererii de pensionare, conform L.263/2010, citez:
"ART. 104.(1) În sistemul public de pensii, pensiile se cuvin de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de prezenta lege, în funcţie de categoria de pensie solicitată.
  (2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, emisă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, şi se acordă de la data înregistrării cererii."
P.S. Situatia bunicii tale imi aduce aminte de bancul cu crestinul care se ruga mereu la Dumnezeu sa castige la loterie dar nu a jucat niciodata.

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

laughing E vina noastra ca nu ne-am interesa. Este bine si asa decat de loc. Multumesc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Casa de pensii va vor trimite multumiri pentru ca i-ati economisit fondurile...
... dar pensie va primi doar de la data depunerii cererii.