| sorin2407 a întrebat:

Bunicul meu a fost implicat intr-un proces in calitate de parat. Pe parcursul procesului el a decedat. Acum acest proces s-a incheiat iar el a pierdut. Acum tatal meu care este mostenitor a primit o citatie in care scrie ca trebuie sa plateasca cheltuieli de judecata (el si ceilalti mostenitori). Intrebarea mea este daca el este obligat sa plateasca si daca nu plateste ce se intampla?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunicul a decedat inainte de terminarea procesului, respectiv pronuntarea unei hotarari definitive si mostenitorii nu au fost introdusi in proces, atunci nu trebuie sa plateasca decat dupa acceptarea mostenirii si emiterea certificatului de mostenitor.
Daca bunurile mostenirii sunt putine si valoarea lor n-ar acoperi cheltuielile atunci pot sa nu accepte mostenirea sau sa o accepte sub beneficiu de inventar.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

E obligat sa plateasca! Poate depune contestatie daca hotararea nu este definitiva si irevocabila! Dar asta include alta judecata, alti bani, alta distractie...

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

PS. Daca nu plateste va fi executat silit!

| jamal000 a răspuns:

DAca judeceta a fost pierduta de tatal tau si eventualii mostenitori e normal sa plateasca iar in caz ca nu va plati i se va face executare silita!