| yAdrian a întrebat:

Care este diferenta intre Curtea de Apel, Tribunal si Judecatorie? Ce atributii are fiecare?
Detaliat, va rog. Dau fuda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferentele tin de ierahie si competenta in materie penala, civila, administrativa, etc.
In ordine, incepand de jos, este judecatoria, Tribunalul, Curtea de apel si ICCJ.
Competenta fiecaruia o gasesti in codurile de procedura (civila si penala), legea contenciosului administrativ, legea insolventei si alte legi cu norme de procedura.