| Adri2000 a întrebat:

Cineva apropiat candidează pentru funcția de primar și avea nevoie de 11 oameni pe listă și m-am pus și eu! Astăzi am aflat ca 4 ani de zile nu am voie să dau la poliție sau armată!
Este adevărat? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la cine ai aflat si care este motivul?
Nu vad de ce n-ai voie sa sustii un candidat, cu exceptia cazului ca esti minor.
Chiar daca esti minor nu exista o pedeapsa pentru tine, pedeapsa este pentru candidat, ii va fi anulata lista, daca este descoperit ca a semnat un minor.

| Adri2000 explică (pentru Ioandelasal):

Nu sunt minor, imi cer scuze nu am precizat că sunt major!

| Adri2000 explică (pentru Ioandelasal):

Tatăl meu a vorbit cu cineva si i-a spus că timp de 4 ani nu pot să mai dau la poliție sau armată deoarece sunt trecut pe listă la partidul respectiv!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adri2000):

Este o prostie si nu este adevarat ce a spus respectivul tatalui tau.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si daca esti membru intr-un partid, poti iesi din partid cand vrei sa ocupi o functie care e incomptabila cu calitatea de membru al partidului, in rest, e o mare prostie ce ti-au spus

| christall a răspuns:

Pe siteul Politiei Romane scrie asa:
" Candidații care au fost declarați "Admis" la concursul de admitere în instituțiile de învățământ nu trebuie să aibă calitatea de membru al vreunui partid politic sau organizații cu caracter politic". Eu nu stiu daca tu ai devenit membru sau ai dat o simpla semnatura pentru a putea candida. Stiu ca se strang semnaturi pentru a candida de la simpli cetateni, nu trebuie sa fii membru.

| FlowVODA a răspuns:

Regula se aplica in regim militar ( MApn, Jandarmerie, Pompieri).La politie poti, fiindca ei sunt functionari publici.In regulamentul militar este prevazut faptul ca nu ai voie sa faci parte din partide politice) vezi legea 80/1995 (art 28 lit a) ) privind statutul militar. Cadrelor militare în activitate le este interzisă exercitarea următoarelor drepturi: a) să facă parte din partide, formațiuni sau organizații politice ori să desfășoare propagandă prin orice mijloace sau alte activități în favoarea acestora ori a unui candidat independent pentru funcții publice;