| Valy4567 a întrebat:

Conform legii din România, este legal să ucizi (prin orice mijloace) un câine maidanez care te atacă și îţi pune în pericol viaţa sau integritatea corporală?

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu,nu e legal sa l ucizi. Il poti ataca,dar nu cu intenția de a l omori, ci doar pentru a te apara. Dacă se intampla ca apărându te sa l ucizi din culpa, nu este o problema, dar dacă tu "prin orice mijloace" urmărești sa omori un animal doar pentru ca te deranjează pe tine viata lui, înseamnă că ai probleme la mansarda si te va închide garda pentru periculozitate la ospiciu.

| Plato a răspuns:

Si om daca e, atata timp cat esti in legitima aparare, nu vei fi pedepsit pentru un posibil omor. Insa trebuie sa se demonstreze ca erai in legitima aparare si ca nu era nicio alta posibilitate de a indeparta pericolul (in cazul omului). Daca e caine, probabil nu patesti nimic, dar tot asa, daca e clar ca te aparai

| Panamax a răspuns:

Orice miljoace?
Tun laser,tun conventional,injectie intravenoasa cu cianura de potasiu,calcat cu tancul, legat si electrocutat, jupuit de viu, blestemat la vrajitoare, dat hrana la lei, dezintegrat cu bomba atomica, etc.
Nu.

| ziftode a răspuns:

Ilegal e sa torturezi sau sa ii ucizi fara motiv un animal lipsit de aparare

daca esti in autoaparare, gandeste singur!

eu personal sa vad la tembelizor ca baga la parnaie pe cineva care nu a vrut sa se lase sfasiat de un animal salbatic, si deci eu o sa fiu urmatorul care o sa am de ales intre sa mor sau fac parnaie pentru ca autoritatile iubesc un animal salbatic mai mult decat viata mea ca fiinta umana si cetatean

AS IESI IN STRADA SI AS FACE UN SCANDAL MONSTRU!

TU CE AI FACE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca ai doi martori care pot proba ce ai facut.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Il las sa ma manance de viu, apoi chem doi martori de pe lumea cealalta. Eventual pe Sf. Petru si Iisus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Sf petru si isus sunt plasmuiri de basm. Nu te crede organul de cercetare daca aduci ca martori inchipuiri.

| alex15ccc a răspuns:

Normal ca da, nu o sa te raporteze nimeni ca ai dat cu piatra in cap la un caine turbat. este viata ta, trebuie sa o aperi!