| Demo_Cristi_1987 a întrebat:

Copilul meu s-a nascut in Rep Moldova, iar datorita faptului ca eu sunt doar cetatean roman are doua certificate de nastere, primul romanesc (emis la ambasada) si cel de-al doilea, transcris, moldovenesc. Va rog spuneti-mi daca pot merge cu el acasa in Romania si inapoi in Moldova fara a avea nevoie de pasaport?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Certificatul de nastere NU este un document in baza caruia minorul poate calatori din R. Moldova in Romania si inapoi! Daca minorul are dubla cetatenie, trebuie sa fie titularul unui document de calatorie individual ( pasaport, carte de identitate ) caci politia de frontiera romana nu va permite iesirea minorului din Romania. Vezi sursa informatiei : https://www.politiadefrontiera.ro/......-7306.html

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiii sub 14 ani au nevoie de pasaport, pentru a iesi din Romania, chiar daca sunt cetateni romani. De asemenea au nevoie, daca nu calatoresc cu ambii parinti, de declaratia notariala a parintelui cu care nu calatoresc. Pentru intrarea in Romania minorii sub 14 ani au nevoie de carte de identitate, pasaport sau titlu de calatorie.

| Demo_Cristi_1987 explică:

Va multumesc ambilor pentru raspuns. Voi declara raspunsul castigator cel cu sursa de informatie.