Întrebare recomandată | KLiNK a întrebat:

cunosc o persoana care a fost sanctionata disciplinar la locul de munca pentru o perioada de 60 de zile.
Vreau sa stiu daca persoana respectiva poate reveni la locul de munca avut inainte de sanctiune.
Multumesc. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Normal ca poate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce sanctiune disciplinara a primit si in baza carei legi?
Conform Codului muncii, republicat in 2011, citez:
"ART.248.(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
  a) avertismentul scris;
  b) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
  c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
  d) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
  e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
  (2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specială, se stabileşte un alt regim sancţionator, va fi aplicat acesta."
Daca este vorba de o retrogradare in functie atunci va reveni pe functia avuta dupa trecerea perioadei pentru care a fost sanctionat.

| KLiNK explică (pentru Ioandelasal):

Sanctiunea disciplinara este:
"retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile"

| Ioandelasal a răspuns (pentru KLiNK):

Am banuit ca asta este si ti-am raspuns, citeste-mi ultima fraza.

| KLiNK explică (pentru Ioandelasal):

Mersi.
PS: Raspunsul tau ar merita funda dar...ce sa fac m-am grabit.

| emhirsu a răspuns:

Se poate reintoarce, a fost suspendat nu a fost dat afara, pe perioada de suspendare nu isi primeste salariu.