| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 15 ani impliniti (in aprilie fac 16) pot sa inscriu o motocicleta pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate cu incuviintarea scrisa a ambilor parinti sau tutorele legal, cu care trebuie sa mergi sa semneze actele.

Ai aici Articolul din CODUL CIVIL:
"Art. 41. - (1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.

(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.

(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor"

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, doar ca nu poti circula legal pe drumurile publice, inainte de a obtine permis de conducere de categorie corespunzatoare motocicletei. Cel mai repede se poate obtine permis de la 16 ani pentru categoriile AM si A1.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Dar sa fie a ta si sa ai permis pentru ea.