| bogdanmihai469 a întrebat:

Daca eu am 16 ani, locuiesc in Italia si vreau sa ma duc in vacanta cu avionul in Romania, tara mea, pot sa ma duc fara parinti si fara procura?
Ca am auzit ca pentru a te duce in tara ta ca minor, nu-ti trebuie procura, doar ca n-as mai putea sa ma intorc in Italia fara parinti sau procura. E adevarat? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti reintoarce in Romania, fara declaratia notariala (nu procura) a parintilor si fara insotitor major, ai nevoie doar de cartea de identitate.
Problema este ca nu te vei putea intoarce in Italia, fara declaratie si insotitor major.

| mihai69 a răspuns:

E perfect adevărat. Vii dar nu mai pleci fără ambii părinți sau o declarație notarială de la ei plus un alt însoțitor major.

| AleAlex18 a răspuns:

Daca esti minor, nu poti pleca din tara cu avionul fara acordul parintilor. Poti pleca impreuna cu ei pe buletinul lor, dar singur nu.