| caritas a întrebat:

dacă eu ca și minor vreau să plec din țară în vacanță, părinții mei divorțați trebuie amândoi să facă procură(împuternicire) sau doar tutorele legal(tata)? Că tata este mai mereu plecat cu serviciul și i-a lăsat mamei împuternicire să îi facă Andreei(prietenă de familie) din partea lui.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum s-a stabilit incredintarea prin hotararea de divort.
Daca ai fost incredintat ambilor parinti (aceasta este regula dupa intrarea in vigoare a noului Cod civil la 1.10. 2011) atunci trebuie ca ambii parinti sa dea declaratia notariala.
Daca divortul a fost inainte de 1.10. 2011 minorul era incredintat, de regula, unui singur parinte si numai acesta trebuie sa dea declaratia.

| raluk27 a răspuns:

In primul rand, nu e procura, ci declaratie. Nu cred ca esti vreun colet, ca sa fie nevoie de imputernicire, sa te transporte cineva.
In al doilea rand, depinde cand au divortat parintii tai.
Daca au divortat inainte de 1 octombrie 2011, este nevoie doar de acordul tatalui.
Daca au divortat dupa 1 octombrie 2011, declaratia trebuie data de ambii parinti.

Imputernicirile se dau pentru operatiuni specifice si nu sunt transmisibile. Vezi ca procura aia de la tata e pentru altceva. In niciun caz nu poate mama sa dea o declaratie in numele tatalui.