| Kuwait a întrebat:

Salut TPU!
Daca intr-o familie cei 2 soti au un copil, iar ei au probleme cu datoriile la stat nefiind in tara, daca copilul lor detine un cont bancar cu banutii lui, i se poate opri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula copilul nu raspunde de datoriile parintilor, asa ca nu ii poate fi poprit contul bancar.
Ca exceptie copilul mostenitor poate raspunde pentru datorii dupa decesul parintilor dar si atunci numai daca accepta mostenirea pur si simplu, respectiv cu toate drepturile si datoriile.
Si in acest caz poate raspunde doar in limita valorii bunurilor mostenite, daca accepta mostenirea sub beneficiu de inventar.

1 răspuns: