| SonyMan a întrebat:

Daca lucrez duminica pot fi platit dublu?

Cel mai bun raspun. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Depinde daca lucrezi la privat sau la stat.Privatul face ce doreste, asa cum e stipulat in contract. Daca lucrezi la stat, exista o posibilitate, mai ales daca lucrezi intr-o companie unde nu e stipulat ca duminica nu se lucreaza.Cum e CFR,de exemplu,unde,daca lucrezi sambata, duminica si in sarbatorile legale, primesti un salariu zilnic dublu fata de o zi normala.

Totusi, daca esti la privat, ecuatia sta cu totul diferit.Ar fi ceva sa te uiti in contractul de angajare, daca-l ai, la punctul unde este stipulata plata, pentru orarul normal si pentru eventualele ore suplimentare.

3 răspunsuri:
| Isabella95 a răspuns:

Da, dar depinde daca lucrezi la stat sau privat. La stat sigur o sa primesti dar la privat depinde de patron!

| tudorviorel a răspuns:

Daca in contractul de munca scrie acest lucru da dar stii cum este mai ales daca esti la patron. poti sa dai in judecata firma, sigur cistigi dar pe urma te vor concedia.incearca sa discuti cu sefiitai pe cale amiabila

| SonyMan explică:

P.S:Lucrez la statwinking