| DonyHD a întrebat:

dacă mă amenință cineva (pe messenger) poliția ii poate face ceva? Sau dacă mă prinde și mă bate?!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Bănuiesc că ești adolescent.
Părinții tăi trebuie să știe despre ce este vorba, și să nu le ascunzi nimic. La urmă este datoria lor să anunțe poliția dacă ei consideră că problema cere acest lucru.
Dacă părinții tăi sunt nepăsători sau crezi că nu ai încredere în ei, anunți dirigintele. Dacă și aceasta este nepăsător, mergi direct la directorul școlii, chiar dacă amenințările sunt făcute în afara orelor.
Te ajută mult dacă vei salva conversațiile făcând capturi de ecran.
În caz de nevoie apelezi la poliție la 112. Orice amenințare reprezintă o infracțiune. Nimeni nu are voie să amenințe pe cineva. Cu cât mai mult nu are voie să atingă pe cineva.
Minorii sunt și ei pedepsiți dacă agresează verbal sau fizic.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastreaza acele mesaje si incearca sa-i raspunzi politicos, spunandu-i sa-si vada de treaba, ca de tu patesti ceva, vei apela la politie.
Incearca sa nu jignesti sau acuzi in scris, fii politicos si diplomat, ca la nevoie, mesajul ala sa poate fii printat, apaarnd ca dovada incriminatoare, la politie sau tribunal.

| edit28 a răspuns:

Teoretic da, practic niciodata. Politia nu va lua in seama niste amenintari de pe net (care sunt cu milionele). Se va "demara o ancheta" doar in cazul in care te va bate fiind necesara spitalizarea.

| clauphotograph a răspuns:

Cred ca ii poți da ignor... Nu știam ca mai exista Yahoo messenger.

| Violleta2022 a răspuns (pentru clauphotograph):

Cred ca-i vorba de messenger-ul din Face Book

| darrio2007 a răspuns (pentru clauphotograph):

Nu a scris Yahoo.

| DonyHD explică (pentru clauphotograph):

Facebook messenger boss

| CtBogdan a răspuns:

1.Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
2. Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
E absolut interzis ca o persoana sa fie batuta sau amenintata. Nu sunt avocat, dar asa scrie in lege.