| OneTap a întrebat:

Daca observ că o fată este agresata/bătută cu bețe,pumni, picioare, etc. Iar eu ma bag pentru acea fată și îi scap agresorului 2 pumni de îl las lat la pământ și la rândul lui imi face o reclamație la poliție, voi fi sancționat?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Depinde. Daca fata e de acord ca ai sarit in ajutorul ei poti iesi mai ok, dar cum teoretic nu e legitima aparare e mai complicat.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus se poate invoca legitima aprare si sa nu fii sanctionat, aceasta constituie o cauza justificativa si fapta nu constituie infractiune.
Conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legitima aparare functioneaza in Romania ca o masina cu 3 roti, adică merge din parti

| sierra1 a răspuns:

"îi scap agresorului 2 pumni... face o reclamație la poliție, voi fi sancționat?"

oho, și incă cum! (nu imparți tu dreptatea)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| doctorandus a răspuns:

Poti invoca legitima aparare. Dar si asta se judeca.

| Werrich a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred ca poti invoca legitima aparare daca nu esti tu cel agresat.

| Werrich a răspuns:

Daca il lovesti cu capul de bordura si moare nu-ti mai face reclamatie. Bafta!