| Daniel235 a întrebat:

Daca sunt pasager, si soferul nu are permis si merge cu masina pe drumuri publice, si ne opreste politia, eu ce am sa patesc? Nu vreau sa raspunda astia care raspund din flori cu aberatii, vreau raspunsuri sigure si concrete.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cine este proprietarul masinii.
Daca proprietar este soferul sau alta persoana tu nu patesti absolut nimic, cel mult vei fi ascultat ca martor, in cercetarea si judecarea infractiunii comise de sofer, respectiv conducerea pe drum public fara permis de conducere.
Daca tu esti proprietarul masinii situatia se schimba, poti fi acuzat, judecat si condamnat penal pentru incredintarea masinii unuia fara permis.
Conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu raspunzi numai in cazul in care masina nu e a ta. Daca e masina ta si mai ai si permis luati amandoi vacanta la patul de sus.

| Pabibabum09 a răspuns:

In mod financiar nu te afectează cu nimic pe tine! Amenda ii revine celui de la volan. Insa, cel mai indicat este sa isi ia carnetul cat mai repede cu putința; daca mai conduce asa... Primul pom este al vostru. Va asigur!winking Funda?

| 1918 a răspuns:

Salut
Daca nu are permis, e posibil sa nu mai aveti ocazia sa ajungeti la sectie, un pom poate rezolva treaba.
"soferul" sa isi ia permisul, si apoi sa se urcea la volan.

| Daniel235 explică:

Ce va intreb eu, ce imi raspundeti... Eu v-am intrebat ce patesc eu, lasati-ma cu povestile ca ne lovim de pomi si nu stiu mai ce, raspundeti-mi la intrebarea care v-am pus-o, nu mai spuneti ca nu e bine si alt astea...