Întrebare recomandată | CosminC86 a întrebat:

Daca v-ar intreba daca sunteti de acord cu pedeapsa cu moartea pentru proxeneti/ucigasi sau traficanti de droguri, ati fi de acord?

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Pentru proxeneţi da. Pentru traficaţii de droguri nu. Doar nu baga nimănui droguri cu forţa, cumperi doar dacă vrei.

| laura81 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Pai nici prostituata nu ti-o baga nimeni cu forta... daca vrei o cumperi happy

| Woodenpints91 a răspuns (pentru laura81):

Eu aici mă refeream la fetele tinute cu forţa în dughene şi obligate să se prostitueze. Deşi, majoritatea tot din vina lor au ajuns într-o asemenea situaţie.

| Dumnezău a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ei,sincer doar fac niste bani. Daca proastele cu cinci frati si mama curva gonoreica pun botul, nu e vina proxenetului.S-ar putea foarte bine duce sa spele WC-uri la bogati sau sa puna pui si cartofi la shaormerie in colt, pe 8 milioane.De fapt, proxenetii sunt printre cei mai inteligenti exponenti ai societatii, dpdv al modului in care se finanteaza.

56 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost zeci de postari cu asemenea subiect si mereu mi-am exprimat convingerea ca nu este bine sa fie reintrodusa pedeapsa cu moarte. Aceasta pedeapsa este ireversibila si sa ne gandim doar la existenta erorilor judiciare.
As fi de acord cu pedeapsa cu inchisoarea pe viata, fara posibilitatea gratierii sau eliberarii conditionate si cu regim sever de detentie pentru anumite infractiuni foarte grave, cum este si omorul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pedeapsa pe viață este cea mai bună pentru astfel de categorii de indivizi ai societății, fără drept la apel privind reducerea anilor de detenție, etc.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Sunt dar sa fie dovezi clare ca respectivii sunt vinovati. Cine fura si bate sa fie trimis in desert sau la polul nord ca sa moara de foame si de sete.

| onasis1961 a răspuns:

Pentru proxeneţi şi ucigaşi, Da! Da! Da!

| BiuL a răspuns:

Nu. Nimeni nu are dreptul sa ia viata altcuiva. Dumnezeu ne-a dat viata, El ne-o ea, asa gandesc eu desi nu sunt deloc o persoana religioasa. Ideea e ca daca tu omori un ucigas, cu ce esti mai bun decat el?

| mixxjim a răspuns:

La pedofili mai c-as fi de acord...

| dragos9234 a răspuns:

Nu!
Poti condamna pe cineva nevinovat.

| 0rlando a răspuns:

Pentru crime și violuri da, dar pentru că a vândut unuia un gram de iarbă... să fim serioși.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Eu nu sunt de acord nici cu inchisoarea, dar cu pedeapsa cu moartea laughing

| Chαяtreux a răspuns:

Nu I don't want to see

| nesuferit a răspuns:

5 ani de izolare si fara lumina si fara vizite, face mai mult decat pedeapsa cu moartea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| NemNUZ a răspuns:

Da da da as fi de acord cu orice doar sa nu se mai tema oamenii de oamenii, sa nu mai stea femeile singure in casa cu firca unor barbati desfranati sa nu se mai teama copiii sa mearga dimineata la scoala de frica pedofililor si cate si mai cate daca ar fi dupa mine as pune pedepse foarte mari in scoli, fara scaderea notei la purtare si alte TAMPENII, ai nota 9 la purtare, mai merge ai nota 8, la scoala de corectie.

| Mwha a răspuns:

Nu sunt de acord. Eu nu le-as da nici o pedeapsa, i-as lasa sa moara cu aceasta vina.

| Ben00 a răspuns:

La pedofili da. La traficantii de droguri doar la "en-gros"-isti; ma gandesc ca e prea mult pentru niste parliti; in schim i-as duce la munca la autostrazi sau in constructii de locuinte ieftine.

| IncorrectUsername a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| Nordic a răspuns:

Vlad Țepeș și Ștefan cel Mare au ținut țara curată prin acțiunile lor. Pentru că noi suntem un popor ce facem treabă și respectăm reguli numai împinși de la spate. Nu știu însă dacă aș fi de acord cu aceasă pedeapsă dar macăr cu pedeapsa pe bază de torură aș fi de acord.

| backback a răspuns:

Moarte pentru:Violatori
criminali
rasisti
Pentru traficanti...castrarealaughing)

| CosminC86 explică (pentru backback):

Moarte pentru rasisti, de ce?

Răspuns utilizator avertizat
| hellchild a răspuns:

Nu, sa stai in inchisoare pe viata e mult mai rau decat moartea.

| scumpik99 a răspuns:

Buna.Nu,nimeni nu are dreptul sa ia viata doar Dumnezeu are voie pentru ca tot El ne-a dat-o deci Dumnezeu hotareste asta.
Luand acum dupa principiile societatii normal ca nici dupa aceste principii nu iti nimeni dreptul sa pui punct zilelor unui om.
Vreau sa spun:daca cel implicat( de crima,proxenetism,etc) totusi pana la urma ii va parea rau? Nu are nimeni dreptul sa hotarasca:gata,tu nu mai faci parte din pamantul asta,nu mai poti face nimic pe acest pamant,gata, tu faci parte din cimitir.
Este o solutie care suprima viata celuilat dar mai mult de atat este o solutie care face parte din abisul greselilor care nu mai pot fi intoarse.
Oricat cat de rau ar fi un om are dreptul sa traiasca, este mai mult decat un drept.

Eu as pune intrebarea altfelbig grinaca v-ar intreba daca sunteti de acord cu alte norme pentru proxeneti/ucigasi sau traficanti de droguri, ati fi de acord?
DA, as fi de acord cu diferite pedepse pe langa inchisoare.
Ca sa ma intelegi vreau sa spun:de exemplu daca un criminal ucide pe un cineva din familie cum ar fi mama sau tatal ce se va alege de aceea familie? Criminalul isi va primi rasplata dar familia? Consider ca ar fi indicat ca criminalul sa-i ia locul celui ucis, daca a ucis barbatul familiei iar familia ramane saraca criminalul va trebuie sa o ajute.Va trebui sa-i daruiasca bani acelei familii, sa lucreze in locul celui ucis.Dar cand lucreaza el va fi supravegheat de gardieni si va primi lucru suplimentar daca nu lucreaza cum trebuie.Va fi pus la munci grele,demne sa-l faca sa fie obosit.
In afara de asta va trebui sa lucreze si la inchisoare:va face treaba prin gradina(multa) va spala prin inchisoare,etc.
Astfel nu se vor mai plictisi in inchisori si daca nu se vor mai plictisi nu vor mai face nimic ca sa-si alunge plictiseala(sa se ia la bataie,sa protesteze).
Consider ca ar fi corect sa li se ofere si ore libere,de iesit in natura(binenteles, tot paziti) daca ei isi fac treaba eficient iar comportamentul lor se imbunatateste.
Ar fi indicat sa se introduca si psihologi si oameni sa lucreze cu ei in inchisori, cu experienta si puternici cat sa fie in forma ca sa lucreze cu intemnitati, dar binenteles intemninatii vor primi psihologi in functie de cat evolueaza. Daca intemninatii sunt rai vor primi un psiholog care stie sa se poarte(sa fie si aprig psihologul) dar daca ei se vor transforma in mai bine vor fi trecuti in primire de psihologi mai blanzi.
Ar fi indicat si sa fie activitati frumoase si interactive intre intemnitati ca sa se cunoasca mai bine, astfel legandu-se prietenii.
Cred ca lucrurile ar evolua numai in acceptabil si agreabil daca s-ar introduce astfel de legi in temnite.

| BlackDice a răspuns:

Da! pentru toti ucigasii, traficantii de per si droguri, violatorii da! sa moara toti, poate vom si noi mai buni!

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Da,sunt perfect de acord.Chiar mi-as dori sa se intample acest lucru...M-am saturat de atatea droguri si fumuri...

| Pufulete8682 a răspuns:

Moartea ar fi o pedeapsa prea usoara. Sentinta pe viata ar fi mai potrivita.

| DanyBv a răspuns:

Nu sunt de acord, deoarece toti oamenii oricat de rai ar fi ei sunt oameni si au si ei niste drepturi.

| WinxSirenix a răspuns:

NUUUU!
NU, NU, NU!

| kristinne a răspuns:

Toti avem dreptul la viata, si nu sunt de acord cu asa ceva, dar inchisoare pe viata ar fi o ideebig grinbig grinbig grin