Întrebare recomandată | AlexGeorge2000 a întrebat:

Daca vreau sa ies din tara si sunt minor si am buletin imi mai trebuie pasaport, sau pot sa ies din tara doar cu procura si buletinul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti iesii din tara, doar avand un insotitor legal, desemnat de parintii tai, in Procura notariala.
Insotitorul trebuie sa fie major si sa te aiba in grija, pe tot parcursul calatoriei.
Tu trebuie sa ai Cartea de Identitate la tine (buletinul) - daca calatoresti in tarile Uniunii Europene, iar pentru cele non UE, trebuie sa ai pasaport.
Procura nu sta la tine, ci la cel care este desemnat legal sa te insoteasca.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tara in care vrei sa mergi. Pentru tarile UE este destul sa ai carte de identitate, pentru alte tari ai nevoie de pasaport.
De asemenea ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti si insotitor maor. Daca mergi cu ambii parinti n-ai nevoie de declaratia notariala si nici alt insotitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficient buletinul daca circuli in cadrul ue sau a tarilor care nu cer pasaport.

| TitoJacksana a răspuns:

Daca nu ai 18 ani nu poti sa iesi fara insotitor!

| DenisaDeni11 a răspuns:

Buletin si procura facuta pentru insotitor, in cazul in care nu iesi cu parintii. Nu ai nevoie neaparat de pasaport, asta depinde si de tara in care vrei sa mergi.
Pe avion e putin mai complicat, am impresia ca trebuie sa platesti o taxa de insotitor, daca pleci fara parinti, pentru ca cineva de la bord sa aiba grija de tine. iar cand ajungi in tara respectiva cine vine sa te ia trebuie sa dea cu subsemnatul.
Eu am patit asa in Italia.
Nu poti sa pleci de capul tau.

| Mortish a răspuns:

In unele tari poti pleca cu buletinul dar nu in toate.