| Pro4K a întrebat:

Salut TPU, de 7 luni nu mai primesc alocatie, am implinit 18 ani, dar sunt in a 11-a fara sa repet o clasa, astazi dirigintele a zis ca poate nu primim pana in octombrie(inca vreo 5 luni, aproape un an) pentru ca trebuie sa se adune hartii ca sa plece in alt oras etc si alte motive procesare, ce pot sa fac? De 7 luni tot astept sa duca hartiile dar astia de la liceu nu au treaba, se pot face singur hartiile sau reclamatie ceva?

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Nu, nu ai făcut ce am zis eu. Eu n-am spus nimic de diriginte sau vreo foaie. Asta e, aștepți dacă zice că veți primi, dar va fi noiembrie, nu octombrie.

5 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Ai 18 ani, logic ca nu primesti.

| Pro4K explică (pentru Meme10Meme):

Pentru a putea beneficia de alocația de stat, copiii trebuie:

să aibă reședința legală în România;
să urmeze cursurile unui liceu sau ale unei școli profesionale/vocaționale în cazul în care au peste 18 ani.

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ba primesti atata timp cat esti la liceu.Eu anul trecut eram in clasa 11 si am inpinit 18 ani si nu am primit alocatie pana in clasa 12. In octombrie mi-a venit alocatia si pe luile trecute si inca mai primesc 2 luni pana termin clasa 12 a

| Anuket a răspuns:

Te duci tu la secretariatul școlii. Eu mă dusesem când am împlinit vârsta căci dirigintele lipsea câteva săptămâni și doar nu era să stau după el, am zis că vreau prin poștă și aia a fost. Cât timp ești elev trebuie să primești, nu există ce zice "naibastiesialtceva".

| Pro4K explică (pentru Anuket):

Pai asta am facut a venit dirigintele, si am dat foaia complectata.

| Anuket a răspuns (pentru Pro4K):

Nu, nu ai făcut ce am zis eu. Eu n-am spus nimic de diriginte sau vreo foaie. Asta e, aștepți dacă zice că veți primi, dar va fi noiembrie, nu octombrie.