| Hiller1 a întrebat:

Salut TPU! De cateva zile nu imi mai gasesc buletinul. Pana cand voi face rost de altul sau il voi gasi (stiu ce trebuie sa fac in acest caz) pot folosi certificatul de nastere?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Certificatatul de nastree nu tine locul unui act de identitate percum Cartea de identiatte sau pasaportul, acela este doar o dovada legala ca te-ai nascut si data la care te-ai nascut.

Pune mana si rascoleste toata casa, mutand mobile daca este cazul, deschizand fiecare carte, caiet, cearsaf, raft, coloana, scaun, pat, saltea, si ce ai in casa, ca buletinul nu se pierde in casa cuiva.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de nastere este act de stare civila si nu act de identitate, asa ca nu-l poti folosi acolo unde este nevoie sa-ti dovedesti identitatea.

| Lioana a răspuns:

Depinde unde ai nevoie. De exemplu la medic poate ca te poti identifica cu certificatul de nastere dar in fata oficialitatilor sau a birourilor notariale, nu poti.