| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,de curând mi-au intrat niște bani in cont nejustificați de la un fost loc de munca din străinătate, mi s-au cerut înapoi din partea unui manager de echipa, nu de către firma printr-un mail sau altceva, cu toate acestea mi s-a spus ca mi s-a încheiat contractul când am plecat de acolo dar zilele trecute am primit mail sa-mi confirm identitatea pentru a comunica cu firma.
Ce s-ar putea întâmpla dacă nu vreau sa dau banii înapoi?
As dori o părere de la un avocat sau careva care a trecut prin așa ceva

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi dat in judecata de catre firma si vei plati mai mult decat suma respectiva, respectiv la aceasta suma se vor adauga cheltuieli de judecata si eventual de executare silita.
Cheltuielile pot fi chiar mai mari decat suma ce trebuie restituita.

| SpeciiFobii12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

S a rezolvat, am cerut niște detalii de la "cei mai mari" și am fost "Jucați" ca la poker sa zic asa
Întrebarea mea este pentru o cerere de bani de către o persoana zicând ca ii datorez ceva bani firmei as putea cere o dauna morala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Daca persoana care ti-a cerut banii sa-i inapoiezi este angajata la acea firma, nu se considera santaj si nici nu ai de ce sa pretinzi daune morale, ca nu ti-a facut nimic, doar te-a sunat si te-a informat ca s-a facut o greseala cu banii si ca trebuei sa-i inapoiezi.
Perfect legal si corect paa acum, tu trebuind sa faci un ordin/transfer de plata international si sa platesti banii inapoi, firmei la care ai lucrat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Da, si ei ar trebui sa iti ceara daune pentru ca au angajat un nemernic care de la "cum fac sa nu le dau banii inapoi" a trecut imediat "uite, era alt tepar care voia sa imi ceara bani dar de fapt nu erau bani de la firma, cum fac sa iau bani de la tepar" mai repede decat sar pesedeii in penele si vitzavercea... esti patetic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Oricine poate cere orice, nu inseamna ca o sa si castige ceva.
Parerea mea este sa o lasi balta, ar trebui sa treci printr-un proces lung si chiar costisitor si sa nu castigi nimic, dimpotriva vei pierde cheltuielile de judecata ale tale si vei fi obligat si la cheltuieli de judecata catre parat.

| SpeciiFobii12 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu am trecut eu, azi am aflat de fapt adevarul?‍♂️?