| BadBunny a întrebat:

Salut, TPU.
De dimineata, am fost implicat intr-un mic accident, urcam o panta, doar ce ieșisem de la servici, tura a 3a și ca sa am o vizibilitate mai buna pentru ca din cauza oboselii luasem viraj dreapta, am dat puțin stânga, dar nu am încălcat marcajul continuu, intr-o fracțiune de secunda am fost șters de o fata cu Audi pe partea stânga, a forțat o depășire deși linia discontinua se sfârșise, cine se face vinovat?

Răspuns Câştigător
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut
A trecut marcajul CONTINUU a facut o infractiune.
Infractiunea a avut si consecinte.

Greseala rutiera este clar a ei.
Greseala umana este a ta, ca manevra este imprevizibila, chiar daca circula neregulamentar, era atenta si tu ai pus-o intr-o dificultate mare.
asta e nelamurirea de te simti si tu vinovat laughing

| suntserios a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Nici pe departe nu a facut o infractiune. Poate maxim o contraventie. Sa facem diferenta totusi.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vinovata fata, daca ea a incalcat linia continua.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel care a calcat linia de mijloc
Politia ce spune?
Nu avea nimeni camera video, pe masina sa se vada clar ce manevra a facut fiecare?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine a incalcat banda si a intrat pe contrasens e vinovat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza oboselii zici? Dar eu când am fost cu bicicleta 160-180 km pe asfalt si am reușit totuși sa ma concentrez la drum, am avut grija sa nu cad, am ajuns acasă și întreg? Câteodată chiar si ora 1 noaptea m-a prins pe drum. Asta incluzând ca eram plecat de dimineața de la ora 10. La bicicleta nu apeși pedala sa accelerezi, ci învârti. Si e numai funny când ai urcări. Ce sa mai zic despre acei cicliști care merg câte 400 km. Ei numai obosesc? Dar totuși rămân concentrați la drum. Lasă vrăjeala. Nu știi tu sa conduci.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da tu ai permis macar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Asta îmi interzice dreptul sa circul pe drumuri publice? Nu țin mine ca odată cu permisul sa închiriezi și șoselele cu totul. Si asta nu înseamnă ca și sunt în necunostință de cauza pentru ca și eu cunosc regulile si respect. Chiar am început sa investesc în echipament care sa fie cât mai reflectorizant pentru a fi cât mai vizibil pentru chiorii din trafic sau alți adormiți la volan. Oare ce se întâmpla dacă eram eu cu bicicleta în fata sa si in loc de stânga, o lua la dreapta si ma dărâma? Făceam amiabila? Îmi dădea bani ca sa tac? Mai nou, dacă merg la urgențe și zic ca am avut accident cu bicicleta, aici automat cheamă poliția care și ei întocmesc dosar penal in-rem. Ar trebui sa știi, domnule programator și cunoștințe în legislația rutieră.

Iar un adormit la volan ca acesta ma poate baga în spital luni si nu cred ca asigurarea la mașină acoperă și zilele mele de spitalizare. Sau mai rău : ma poate baga în mormânt! ( a fost un incident anul trecut la Dâmbovița unde un ciclist a fost omorât de un șofer băut).

https://www.google.com/......a-mie.html

Iar la ce bicicleta arata acolo, nu era un biciclist de mers prin sat la cumpărături. Era un ciclist pasionat. Așa, ca mine.

Dacă nu va simțiți capabili sa conduceți o mașină, atunci mergeți pe jos, cu uber, cu trenul, regia autonomă.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Usurel ca te aprinzi degeaba si incepi sa compari un accident produs la bautura cu o tanti care nu si-a tinut banda cativa cm.

Pana una alta doar mi s-a parut amuzant cum ii spui tu omului ca nu stie sa conduca, desi nu a fost vina lui pentru ca stii tu ca un ciclist care merge 400 km nu oboseste sa pedaleze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma aprind, ca nu sunt bricheta. În afara de început, nu am citit nimic din ce ai scris. De fel nu îmi obosesc ochii cu baliverne. Doi la mână, dacă scriu prea multe, ajungi sa mergi plângând la Cristina pentru ca atunci când te simți atacat doar butonul de raportare ajunge sa te salveze de la situație. Acesta ești tu. De nu te-aș cunoaște.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai citi... ce rost ar avea sa discutam pe subiect. Important e ca tu esti mare ciclist si trebuie sa exprimi asta. In rest situatia despre care se discuta... detalii

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Se vede ca ai frustrărilaughing. Cred ca este și normal dacă am eu mai mulți km parcurși cu bicicleta decât unii in bordul mașinii. Când i-am zis unui amic "ca într-un an am mers 4500 de km pe bicicletă", el a făcut ochi mari la mine si mi-a recunoscut ca nu are atât nici în bordul mașinii. laughing Cu 250 lei cumpăr o piesă la bicicleta care ma duce 4 ani și 20.000 de km cel puțin. Un șofer cu 200 lei ii ajunge sa bage benzină cât sa meargă și sa vina de la serviciu. laughing asta pe lângă asigurare și etc. Iar atunci când plec cu bicicleta pe Valea Prahovei să am satisfacția aceea ca eu, cu bicicleta fiind, sa ajung mai repede din Predeal la Sinaia sau retur, decât cei cu mașini care așteaptă bară la bara. laughing Sau când mai ninge prin tara îmi place sa citesc pe Facebook, pe info trafic x județ "ca vai! X cutare șofer a făcut 8 ore din Brașov pana la Comarnic sau viceversa" sau alte zone din țară care rămân blocate din cauza zăpezii. Dar totuși românii pleacă cu mașina la drum.
Iar trenurile circula libere. Chiar si cu zăpadă pe asfalt, iar dacă legal aveam voie cu bicicleta, dar îți garantez ca ajungeam mai repede pe bicicletă din Brașov în Comarnic. Dar asa e românul cu mașină :grandoman, plin de el, cu aere, fițe și figuri. Are mașină, e avut, are alt statut. De la scară pana la tomberon merge sa ducă gunoiul cu mașina. Ăștia care faceți greve in benzinărie "ca benzina e prea scumpă ",. Eu sunt sărac, merg cu bicicleta, nu am statut. Apropo, ca sunt unele biciclete care costa cât o mașină Dacia Duster sau chiar mai mult. In ziua de azi cam degeaba ai mașina, dacă abia ai bani sa o întreți cât sa mergi la serviciu și înapoi. Sau doar sa o fotografiezi la nu știu care belvedere si apoi sa postezi pe social-media, sa vadă toți "ce mașina are băiatul". Sau cum mai citesc prin x forumuri unde se discuta șoferi vs bicicliști. Din opinia unora, bicicliștii nu ar avea ce cauta pe drumuri publice pentru ca noi nu plătim taxe. laughing probabil cu concepția asta ești și tu pe aici.
Dar mai ușor pentru ca sunt cicliști mai umblați prin țară ( și străinătate) decât unii cu mașina.

Dar te lauzi ca ai fost US ( la NY), iar dacă te întreb ceva ( în scop turistic) de București, nu știi sa îmi răspunzi. De la București ești, nu? Asa e românul, vizitează alte țări /continente cât sa se dea mare dar nu își cunoaște orașul în care s-a născut si cel mai rău : nu își cunoaște tara în care s-a născut.

Asa ca, dacă tot va dați mari cu permis și mașină, dar cât ați mers cu ea prin România? Apoi voi zice și eu, cu dovezi, câte județe am vizitat cu bicicleta și cât m-a costat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris atât doar sa faci offtopic la o întrebare unde doar ti am astras atenția că faci offtopic? Lool. Și cică eu am frustrări. Da am înțeles, tu mergi cu bicicleta foarte mult și vrei să știe lumea și eu sunt nașpa că mi am făcut o vacanta la New York. Depășim momentul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Bine ca ești tu "on-topic". Dacă nu ți-ai dat seama, tu ai răsturnat totul într-o conversație off-topic pentru ca te-a mâncat ( știi tu) sa intri în polemică cu mine. Când puteai sa ignori cum au ignorat și alții. ( oare cum se face ca ești singurul care si-a găsit sa comenteze?). Dar mereu care faci pe deșteptul, sa arăți cine ești tu, mai superior față de alții, atotștiutor în toate. Scutește-mă.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Numa atat zic... ca nu sunt atotstiutor, dar adjectivul "superior" din "mai superior față de alții" nu are grad de comparatie.