| Alin933 a întrebat:

De la cați ani poți sa deții un SRL? Poate sa fie proprietarul firmei si un minor?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula poti fi patron/asociat intr-un SRL de la varsta de 18 ani.
Prin exceptie poti fi patron/asociat si pe timpul minoratului, daca ai mostenit SRL, doar ca nu poti sa-ti exercitii drepturile si sa-ti indeplinesti obligatiile in nume propriu, doar printr-un reprezentant legal, dupa caz un parinte, un tutor sau un curator.

| Alin933 explică (pentru Ioandelasal):

Părinți mei vor sa treacă firma pe numele meu ca eu sa fiu patron doar in acte si sa se ocupe ei de firma (acte si astea). Așa se poate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alin933):

Nu se poate, ti-am spus ca singura exceptie este mostenirea.

| Alin933 explică (pentru Ioandelasal):

Atunci mai aștept 2 ani. laughing Mersii

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu daca esti minor. Doar daca decedeza cineva si iti lasa firma tie. Nu este cazul tau!

| Alin933 explică (pentru Salontanul):

Nu se poate înființa alta firma pe numele meu?

| Alin933 explică (pentru Salontanul):

Nu se poate înființa alta firma pe numele meu? Nu neapărat SRL