| Feitan a întrebat:

din cate am inteles pentru un contract de inchiriere nu mai este nevoie de un Notar, daca e adevarat atunci daca completam amandoi un model de pe internet acela poate sa ma ajute in caz ca nu se repsecta contractul? Sunt destul de confuz, pentru mine nu pare decat o foaie nesemnificativa daca nu este facuta si stampilata in prezenta unui notar.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inchiriere nu se cere contract autentificat de un notar public, este destul un contract sub semnatura privata (semnat si datat de proprietar si chirias) si inregistrat la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii unde este situata locuinta.

| Feitan explică (pentru Ioandelasal):

Ok, intreb pentru ca am de gand sa inchiriez un apartament pe o perioada de 12 luni, deci o sa renunt la o suma destul de mare din prima, daca era sa platesc lunar nu mai exista problema.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice contract sub semnatura ambelor parti are valoare juridica. Daca vrei sa il faci si mai oficial il inregistrezi la anaf si aia e.

| siriusblack98 a răspuns:

La contractele de inchiriere nu este nevoie de notar, intr-adevar.Completati modelul, semnati ambele parti, orginalul ramane la proprietar, copia la tine si aia e.