| All4QuestionS a întrebat:

Salut TPU. Dupa casatorie cand trebuie schimbat buletinul pentru ca s-a schimbat si numele, legat de adresa, trebuie luata in spatiu persoana respectiva chiar daca ea pe buletinul actual are o adresa iar apoi vrea sa isi mentina aceeasi adresa. Ea trebuie luata in spatiu de catre proprietarul aparatamentului sau nu mai este nevoie pentru ca oricum avea deja adresa asta in buletin? Ideea este ca persoana care detine apartamentul este plecata in alta tara si nu stiu daca are alte posibilitati de cum ar putea sa o ia in spatiu fara sa fie prezent fizic in tara.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul plecat in strainatate poate da declaratia de primire in spatiu la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si o trimite prin posta sau curier si aceasta este prezentata la serviciul de acte de identitate.

Bula
| Bula a răspuns:

Luarea in spatiu se poate face doar de catre proprietar.
Daca proprietarul este plecat din tara, atunci ai 3 posibilitati:
1. Faci buletinul la adresa actuala, unde ai avut domiciliul d-inaintea casatoriei, cu luarea in spatiu de catre proprietarul locuintei
2. Proprietarul de la noua adresa (cel plecat din tara) face un act notarial pentru primire in spatiu (tradus legalizat si in limba romana), act pe care-l vei depune la oficiul de evidenta al populatiei
3. Proprietarul imputerniceste notarial (tradus legalizat in limba romana) pe cineva, care sa semneze acordul de primire in spatiu.

| anonimg a răspuns:

Doar primăria poate să rezolve problema. Trimite problema primăriei printr-un email.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sotul (sotia) si copiii minori nu se iau in spatiu. P baza certificatului de casatorie.

| Floridori a răspuns:

Atunci cand iti schimbi cartea de identitate, indiferent de motiv, trebuie sa prezinti contractul imobilului adresei unde vei locui, indiferent daca este aceeasi ca in prealabil sau vrei sa o schimbi. Daca proprietar este altcineva, prezenta acestuia este obligatorie.

| zilog a răspuns:

Dacă ești bărbat și te-ai măritat atunci trebuie să schimbi obligatoriu buletinul!
Și dacă ai răspuns că de bună voie și ne silit de nimeni ești de acord să o iei de soție si ai spus DA atunci trebuie să treci pe la poliție să îti treaca o dungă roșie pe diagonala buletinului.

Eu am fost defață când un amic a fost să depună actele la starea civilă sî l-a intrebat
dacă este bolnav la cap dacă are probleme cu capul
si el a răspuns :"CE OM SĂNĂTOS LA CAP S-AR ÎNSURA!?" șî doamna care completa actele a considerat că așa este și nu la mai intrebat incă o dată și el nu a spus DA ci a presupus ea că a spus că este sănățos la cap
de și el a făcut pușcărie cu suspendare pentru droguri si băutură și alergat cu poliția prin oraș 5 ani muncă în folosul comunității.

DAR DACĂ EȘTI FEMEIE TREBUIE SĂ SCHIMBI OBLIGATORIU BULETINUL PENTRU CĂ ȚI-SA SCHIMBAT SI NUMELE