| Pro4K a întrebat:

Eram curios voi cu ce partid veti vota. Cu siguranta nu psd dar ce altceva ca toate nu au facut bine.

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alianta USR Plus e abia infiintata, e greu sa spui ca nu au facut nimic. Da le o sansa prima data

| minrest a răspuns:

Cu USR Plus, incercam sa sa facem o mutare decisiva, sa spargem gasca de dictatori ratati iliberali din Estul Europei, ii izolam pe Orban si Duda, dupa care o sa facem o uniune mai stransa si sper sa apuc sa vad Europa unita, supraputere, libertatea asigurata in Europa pentru mult timp.

| Hammurabi a răspuns:

De ce jignești un om care ți-a vorbit frumos și nu te-a jignit?
Nu-i nevoie să spui cu cine votezi.
Ne-am prins cu toții după stil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu e vorbit frumos sa spui cuiva ca nu stie CE spune. Votatul cu nimeni inseamna ca votezi cu tine, dar ce sa priceapa ala?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea e chiar așa. E mai mult o păcăleală.
După cum știi, totdeauna din neprezentarea sau prezentarea redusă la vot a electoratului, va fi o formațiune politică, care va beneficia.
La noi e PSD-ul.
Pentru că majoritatea votanților lor, sunt persoanele în vârstă și cei din mediul rural care merg cu o mare rigurozitate la vot. Iar uneori mai sunt și "stimulați" să iasă la vot.
Deci dacă îți anulezi propriul vot, în mod evident creezi un avantaj PSD-ului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Si atunci cu cine votez? In fine, oi vedea eu.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Important e să votezi DA la referendum.
La europarlamentare poți vota pe cei care n-au fost niciodată la putere. Poate e lozul câștigător.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Anularea votului poate fi privita si ca o sanctiune.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu în România unde PSD-ul are un electorat fix, stabil.
Orice vot lipsă sau anulat al celorlalți, e în favoarea PSD.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Asa e. O sa ma uit pe TVR1 la emisiunea lor electorala SA vad cu cine votez.

| Plato a răspuns:

USR+plus

| DenisIonut01 a răspuns:

Toti sun o apa si un pamant... e clar ca psd nu va mai fi votatwinking cel mai probabil va castiga usr plus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine nu m-ai nimerit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti anula votul daca nu vrei sa votezi cu nimeni. Pui stampila in afara chenarelor si votul e anulat. Votul e secret, sa stii.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

E acelasi lucru cu a nu merge la vot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Ba nu. Votezi cu tine insuti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Păi și dacă votezi cu unul care nu face pragul și se redistribuie voturile unora pe care nu-i vrei e mai ok?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Poti anula votul daca nu vrei sa votezi cu nimeni."
Până la urmă cu cine votezi? Nici tu nu știi ce zici.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Redistribuirea se face in mod egal, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu.
procentul luat la alegeri(să zicem 30%) x procentul de voturi care nu au ajuns la prag - să zicem 10%.
PSD ia 30% - după redistribuire are 33%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Votul e secret, nu-ti pot spune cu cine votez.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-un răspuns ziceai că dacă anulezi votul înseamnă că nu votezi cu nimeni, intr-altul ziceai că votezi cu tine.
De asta am zis, nu știi nici tu ce spui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Tu nu intelegi romaneste.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

O înțeleg foarte bine. Tu nu înțelegi ce scrii, trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toate nu au facut bine poti vota un candidat independent daca exista.

| chuckmanson a răspuns:

Aș vota cu USR dacă aș avea 18 ani dar nu cred că e vreun partid care să facă mare lucru.

| m1dn1gh7 a răspuns:

George Simion

| LadyKanae a răspuns:

Cu USR Plus.
De PSD nici nu vreau sa aud. Eu am fost una din protestatarii din Cluj care au fugarit-o pe Dancila, deci iti dai seama. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LadyKanae):

Chiar e un motiv de laudă big grin

| chuckmanson a răspuns (pentru LadyKanae):

Și cum te-ai simțit?

| minrest a răspuns (pentru LadyKanae):

Asa e la Cluj? Aici e invers, ne alearga Dancila pe noi. Orice om ii este frica de Ardeal.

| LadyKanae a răspuns:

Foarte bine laughing
Să fiu sinceră eu nu știam că vine la Cluj. Stăteam și eu liniștită, ca orice studentă silitoare în biblioteca UMF-ului când apare ea. Au început unii pe hol să arunce cu hârtie igienică după ea, în timp ce eu și alții am așteptat să iasă afară din clădire ca să fugim afară după ea laughing