| anonim_4396 a întrebat:

Este legal/ilegal pirateria in Romania? Sa descarcam jocuri/fisiere/programe? Sa avem Windows-uri activate cu un program? Si tot ce mai include Piraterie.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Ce nu intelegi din articolul asta? Ti l-am pus si in partea cealalta!

Art. 139/9
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda de la 10.000 lei (RON) la 40.000 lei (RON) reproducerea neautorizata pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator in oricare dintre urmatoarele modalitati: instalare, stocare, rulare sau executare, afisare ori transmitere in retea interna.

| RaduTN a răspuns (pentru K0sti):

Bun. Vreau sa te intreb ceva. Mi-am descarcat WINDOWS 7 EnterPrise de pe Microsoft. Nu l-am activat sau alte chesti. L-am lasat normal. Si el trebuia sa tina 3 luni apoi expira. Dar am vazut ca imi scrie la proprietati "10 days to activate" Peste 10 zile va expira sau peste 10 zile incepe trailer-ul de 3 luni?
Nu cred ca si asta este ilegal. M-am informat de pe mai multe site-uri si spuneau ca EnterPrise este legal.

| K0sti a răspuns (pentru RaduTN):

Toate sunt legale in perioada de evaluare, adica aia care ti-o da producatorul. 30 de zile, 60 de zile, 90 de zile, depinde!

Legat de cele 10 zile, vezi ca scrie aici: http://blogs.windows.com/......available/

Sa vezi ce misto e la licentele OEM (adica alea de le iei cu tot cu calculator), ca daca ti se beleste placa de baza si trebuie sa o schimbi, trebuie sa-ti cumperi alta licenta. Ca aia care o ai nu-ti mai merge, e dependenta de hardware dupa ce o instalezi si o activezi! Alti bani, alta distractie!

Cam asta e! Daca mai vrei consultatii...banu' jos!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.8/1996 si Codului penal nu este legala, dimpotriva, faptele de piraterie informatica sunt infractiuni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da este o infractiune sa piratezi

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este ilegala si teoretic se pedepseste cu puscaria.