| BogdanY37 a întrebat:

Eu mereu port un Briceag dupa mine, pentru ca, sincer imi este foarte frica fara el. Am fost la scoala, si mi-am uitat briceagul in buzunarul gecii, iar eu la geaca nu am fermoar. Nu stiu cum, dar mi-a cazut briceagul din geaca, iar cineva l-a luat si cica a amenintat o fata cu el. Acuma mi-e foarte frica de consecinte, si briceagul nu era ascutit in varf. Ce as putea sa fac sa scap? Cum sa mint? Sa "Dezascut" acest briceag? adica sa fac cumva sa nu mai fie ascutit, si sa zic, ca mie chiar mi-e frica, si mi-am luat acest briceag, care nu este ascutit, si nu am nicio intentie de a omori pe cineva. Va rog ajutati-ma mult, nu imi doresc media scazuta la purtare sad

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem cum te ajuta, doar dirigintele te poate ajuta, asa ca vorbeste cu el si cere-ti scuze.
Poti fi sanctionat disciplinar si penal pentru fapta c-ai dus briceagul in scoala, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ce crezi ca faci cu el? Iti poti lua bataie si cu el si fara el. Ca daca apelezi la asa ceva e clar ca nu esti prea viteaz. Daca nu stie nimeni ca e al tau, mergi pe blat. Il iei pe nu stiu in brate.

| BogdanY37 explică (pentru darrio2007):

Stiau ca este al meu, dar am si o solutie, cel putin ma gandesc sa zic ca este un breloc primit din America de la cineva, si mi-a cazut de la chei si a ramas in buzunar, si ca-l tineam ca sa-mi faca cheile mai grele, si sa nu le pierd.

| KiszMy a răspuns (pentru darrio2007):

Dacă îl ia pe nu știu în brațe pot pune presiuni asupra lui fiindcă este elev.

| KiszMy a răspuns (pentru BogdanY37):

Îți plac fructele proaspete, consumi frecvent mere dar nu cu tot cu coajă, așa-i?

| darrio2007 a răspuns (pentru KiszMy):

Depinde de context. Daca nimeni nu il acuza ca ar fi al lui, doar daca nu s-a laudat cu el, poate sa il ia pe nu stiu in brate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KiszMy):

Iti recomand sa nu-l mai folosesti, daca ai briceag si il scoti, ai sanse mai mari sa-ti iei bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cine iti e frica? La ce fel de liceu esti?

E o mare prostie, nu impui respect printr-un briceag, atrage numai belele. Referitor la intrebarea ta, cine stie ca era al tau briceagul? Ma intreb cat ganditi unii cand umblati cu asa ceva la voi...respectul se impune altfel. happy

| BogdanY37 explică (pentru anonim_4396):

Nu, eu port briceag doar pentru ca vin de la scoala cand e intuneric, si mi-e foarte frica asa ca am apelat la acest briceag, ma face sa ma simt mai in siguranta, chiar daca stiu ca nu prea fac nimic cu el. sad