| Caesarhunt a întrebat:

Eu mi-am pierdut buletinul, dar inca mai am o copie dupa el. Pot folosi copia ca sa imi fac abonament la metrou sau trebuie sa imi fac alt buletin?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate :(
Cel puţin, NU prea este legal să-ţi facă abonamentul în baza unei copii xerox, dar "încercarea moarte n-are".

Trebuie să declari pierderea CI la SPCLEP de care aparţi!

Apoi depui actele pentru o nouă CI - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti faca abonamentul numai pe baza copiei dar poti sa incerci, n-ai nimic de pierdut.
Trebuia sa anunti pierderea imediat si sa soliciti o noua CI, la SPCLEP de care apartii. O poti obtine mai repede daca ai un act oficial recent cu poza, respectiv carnet de conducere, pasaport, etc.

| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca se poate.Va trebui sa prezinti si buletinul in original.

| PeFuga a răspuns:

Cred ca ti-ar face abonamentul daca spui ca ai buletinul la Edidenta populatiei pentru a-ti pune viza de flotant... la mine a mers (eu chiar il aveam acolo).