| adrian561 a întrebat:

eu sunt din germania si mi sa furat buletinul, in zilele astea as vrea sa ma intorc in romania, intr-o vacanta si sa'mi fac un buletin nou, nu stiu cum as putea trece granita romaniei fara nici un buletin, am doar un pasaport care este expirat, multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la o reprezentanta a Romaniei din Germania(Ambasada ori Consulat) si cere un titlu de calatorie, este un act temporar pentru a putea calatori pana in Romania. Succes si numai bine!

| annaliana a răspuns:

Am trecut prin situatia asta in vara anului trecut.Te duci la Ambasada Si iti face o foaie( cu poza) care e valabila o singura calatorie(numai un drum)si am platit 60 euro+10 euro taxa de urgenta.Asta era in Grecia,poate in Germania sunt alte preturi. Oricum sa-ti iei si pasaportul cu tine, sau ce acte mai ai ca sa poti dovedii ca esti cine pretinzi(e bine sa ai tot).Pe noi ne-a intors de la granita, nu ne-a lasat sa trecem.