| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva, va rog, un model de procura pentru plecarea unui minor neinsotit in strainatate? Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un minor nu poate pleca NEINSOTIT in strainatate.
Si nu este procura ci declaratie notariala, data de ambii parinti, autentificata de un notar public iar notarul stie cum s-o faca.
Pentru informare poti vedea modelul aici:
https://www.politiadefrontiera.ro/......i-168.html

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ba se poate, la controlul politiei de frontiera se ofera un insotitor de zbor contra unei taxe!

| aicaramba a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar fara acceptul ambilor parinti nu este posibil. Doar la notar se face.

| anonim_4396 explică (pentru aicaramba):

Parintii mei sunt divortati si eu sunt in custodia mamei.
Daca stii si imi poti spune si mie strict ce am nevoie si cum se procedeaza ca sa ies neinsotita din tara.
Parintii mei stiu ca plec, chiar ei ma vor duce la aeroport. Dar nu stiu de ce documente am nevoie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu foarte bine asta, dar nu inseamna ca minorul este neinsotit, legea 248/2005 permite ca insotitorul sa fie o persoana din cadrul personalului de bord.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok dar trebuia specificat, oricum mulțumesc frumos

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns strict la intrebare, n-ai intrebat cine poate fi insotitor, daca ai fi intrebat ti-as fi spus.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok admit că nici eu nu am pus întrebarea completă nici tu răspunsul complet.
Mulțumesc pentru informații am luat legătura cu o companie de zbor și într-adevăr au spus același lucru pe care mi l-ai spus și tu mulțumesc frumos happy

| Catrice a răspuns:

Are biroul notarial la care mergi model.