| Soarecul1234 a întrebat:

Imi puteti explica si mie cum sta treaba cu examenul auto la mototciclete? Am auzit ca daca nu dau de permis pana la 18 ani o sa pot da doar la 24 de ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este decat partial adevarat, varsta de 24 de ani este doar pentru motocicletele mari, respectiv cele care se incadreaza la categoria A. Poti obtine permis pentru motociclete si de la 16 ani, respectiv pentru categoriile AM si A1 si de la 18 ani pentru categoria A2.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"