| eminescu1 a întrebat:

imi spune cineva, cum o tara poate ajunge sa aiba arme nucleare; tari ca Coreea de Nord sau Pakistán, Irán, cunoscute pentru politicile agresive sau conflictele multimple cu alte tari au arme nucleare... Depinde doar de resursele tarii respective, oameni de stiinta, materiale etc, sau trebuie sa aiba aprobarea unei organizații exterioare? Mulțumesc happy

3 răspunsuri:
| KanezuY a răspuns:

Depinde de resursele tarii, oamenii de stiinta si materiale.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tarile respective nu respecta acordurile internationale privind neproliferarea armelor nucleare.
Sigur ca au oameni de stiinta, materiale si aparatura, unele au fost luate chiar de la primele puteri nucleare, in mod legal sau ilegal.

| Ripley a răspuns:

Coreea de nord face ce vrea si nu cere aprobarea nimanui.