| AndreiMihai789 a întrebat:

In cazul in care detin o pusca cu aer comprimat as putea sa trag cu ea in curte sau sa vanez animale mici? Sau o pot folosi doar in poligoane?
Stiu ca necesita permis de port arma neletala, momentan vreau sa ma informez si sa stiu ce pot face cu ea.
Multumesc pentru atentie, dau funda!

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Da,trebuie sa o declari la politie si nu ai voie sa o folosesti cand, cum si unde vrei tu. In locuri publice se foloseste doar in cazuri urgente si in anumite conditii, fie ea si neletala. Este pur si simplu amenintatoare prin simplu fapt ca te poate rani. Nu ai voie sa ataci animale nevinovate, in caz contrar vei fi cel putin amendat.

| AndreiMihai789 explică:

Prin animale mici ma refer la animale care se pot vana in intervalul sezenului de vanatoare (iepuri, gaste), nu te gandi ca o folosesc pe animale domestice sau pe pasarile de prin curte.
Am auzit ca vanatul cu armele cu aer comprimat este total interzis chiar si in sezonul vanatorii, si se folosesc doar arme letale, cu glont sau cu alice, iar cele neletate sunt destinate autoapararii sau tirului sportiv.