| C0smaX a întrebat:

in legatura cu banii de liceu.
Cumva daca primesc pensie de monstenitor(640) pot sa primesc bani de liceu?
Ma scuzati nu am stiut ce categoriehappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa primesti, daca venitul lunar brut pe membru de familie nu depaseste 500 lei, conform HG 1488/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2
  (1) Beneficiari ai Programului naţional de protecţie socială «Bani de liceu» sunt elevii care se află în întreţinerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie, realizat în ultimele 3 luni anterioare depunerii dosarului, este de maximum 500 lei, precum şi elevii care beneficiază de o măsură de protecţie ori aflaţi sub tutelă sau curatelă, în cazul respectării condiţiei de venit precizate mai sus.
  (2) Sprijinul financiar prevăzut în cadrul Programului naţional de protecţie socială «Bani de liceu» se acordă pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat sau de diplomă şi pe perioada practicii în producţie.
  (3) Cuantumul sprijinului financiar este de 250 lei lunar şi poate fi modificat prin hotărâre a Guvernului, la propunerea Ministerului Educaţiei Naţionale.
  (4) Începând cu anul şcolar 2018-2019 cuantumul sprijinului financiar este de 250 lei lunar.
  ART. 3
  (1) La stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii, cu excepţia: alocaţiei de stat, alocaţiei suplimentare pentru familiile cu mulţi copii, burselor de studii şi burselor sociale, precum şi a altor ajutoare cu caracter social acordate elevilor.
  (2) În sensul prezentei hotărâri, termenul familie desemnează soţul şi soţia sau soţul, soţia şi copiii lor necăsătoriţi, care locuiesc şi gospodăresc împreună.
  (3) Este asimilată termenului familie şi situaţia persoanei necăsătorite care locuieşte împreună cu copiii aflaţi în întreţinerea sa.
  (4) În sensul definiţiei prevăzute la alin. (3) se asimilează termenului familie bărbatul şi femeia necăsătoriţi, cu copiii lor şi ai fiecăruia dintre ei, care locuiesc şi gospodăresc împreună."