| Robert6969 a întrebat:

Salut, TPU! In scurt timp urmează sa plec cu sora mea in Germania, eu sunt minor și am început deja sa facem procura. Vreau sa știu dacă mai trebuie sa îmi fac pașaport sau pot trece doar cu buletinul granița.(având in vedere ca actele de împuternicire sunt făcut ) Va mulțumesc! ????

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura ci declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe sora ta.
In Germania poti calatori si cu cartea de identitate, avand in vedere ca ambele tari (Romania si Germania) fac parte din Uniunea Europeana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți trece cu cartea de identitate.

| newaccountbye a răspuns:

Poți cu buletinul