| PlayerE7 a întrebat:

In urma depunerii dosarului pentru pensie de urmaș am primit decizia pentru pensie. De ce suma pe care o voi primi eu este mai mica decat a fraților mei si a mamei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas se imparte in mod egal intre urmasi, asa ca a ta n-ar trebui sa fie mai mica decat a fratilor si mamei.
Ar putea sa fie mai mica doar in cazul ca ambii parinti sunt decedati iar fratii tai primesc pensia de urmas dupa ambii parinti si tu primesti doar dupa un singur parinte.
Daca ipoteza expusa de mine nu este corecta atunci intereseaza-te la casa de pensii care a emis deciziile de pensionare.
P.S. Banuiesc ca nu este vorba de diferenta de 1 leu.
De altfel nu esti foarte clar: ce intelegi prin "decat a fratilor mei a mamei"?
P.S. Intrebarea ta

| PlayerE7 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze! Am mâncat un "și".
La mine este doar tatăl decedat. Iar mama va primi si ea. Ar putea avea legătură cu faptul că eu am peste 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PlayerE7):

Peste 16 ani pensia de urmas se primeste doar daca urmezi studii in continuare (liceu, scoala profesionala, facultate, etc) dar nu peste 26 de ani, asa ca n-are importanta daca ai 18 ani.
Daca diferenta este de mai multi lei adreseaza-te casei de pensii, s-ar putea sa fie o greseala a unui functionar.