| anonim_4396 a întrebat:

In ziua examenului auto, cum pot proceda ca sa schimb examinatorul cu care dau?

Am dat de doua ori examenul. Ultima oara am picat pe 25 Octombrie si va trebui sa astept pana Februaria-Martie pentru urmatorul. Imi expira scoala asa ca probabil voi da prin Mai.

Ambele dati am avut acelasi examinator (politist). Am intrebat fosti colegi de acest examinator si mi-au spus ca ei plateau 500 euro instructorului si acelasi politist care m-a picat ii treceau cu totate ca ei nu erau pregatiti pentru examen.

Am fost convins ca e adevarat cand am dat examenul a doua oara. Am fost martor la 2 persoane. Prima persoana care a condus bine, dar ezita sa mareasca viteza, a picat cu 47 de puncte. A doua persoana a facut foarte multe greseli, politistul l-a pus sa faca manevre pana i-a reusit una. A facut 6 manevre iar la 5 dintre ele a intrat cu roata din spate complet pe bordura mereu. Nu semnaliza iesirea din giratoriu. Intra in giratoriu pe banda 2, iesea pe banda 1 de mai multe ori. Politistul i-a atras atentia asupra faptului ca a uitat sa stinga semnalizarea de 2 ori, si totusi a trecut cu 18 puncte. Pe mine m-a picat in 10 secunde cu explicatia ca atunci cand am vrut sa ies din locul in care dansul a parcat masina, nu am tras volanul destul de in dreapta si puteam sa lovesc masina parcata in fata. Acum trebuie sa astept fie in Febroarie daca sunt locuri, fie prin Mai.

Ceea ce vreau sa stiu. Cand voi da urmarotul examen, cum sa procedez sa schimb examinatorul? Sau ce alta optiune am?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, tu nu ai voie sa ceri schimbarea examinatorului, doar daca nu-l acuzi de ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poți să-l schimbi, pică aleatoriu tocmai pentru a se evita fraudele.

| P3d1a a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat. Examinatorii se pot intelege intre ei. Tocmai de aia se poate plati.

| anonim_4396 explică (pentru P3d1a):

De ce nu sesisezi DGA dacă știi că se plătește?

| P3d1a a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura dovada pe care o am sunt cei ce au spus ca au platit instructorul si au trecut. Ei nu o sa se bage pentru ca au dat mita. Iar eu posibil sa ajung pentru marturie mincinoasa. Fara martori astia ce pot sa fac? Pot pur si simplus sa sun si sa spun ca am suspiciuni, nimic concret si o sa se inceapa o ancheta?

| anonim_4396 explică (pentru P3d1a):

Flagrant