| Daniel_Daniel_1997_lDev a întrebat:

Intrebarea mea este legata de cartea de identitate. Am facut niste acte cat timp buletinul il aveam la politie si asteptam sa il primesc pe cel nou (expirase), pe timpul cand asteptam sa vina, am ales sa grabesc putin lucrurile si cu o copie de la cel expirat am facut niste acte. Intrebarea mea este, buletinul nou va avea schimbat CNP, seria? Daca da, asta rezulta ca actele facute pana acum (facute dupa copia buletinului expirat) nu au nici o valoare. Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CNP nu se schimba, oricate CI schimbi, acesta este acelasi de la nastere si pana la moarte. Noua CI va avea alta serie.
Sunt valabile actele facute cu CI veche, atata timp cat nu se schimba datele principale, respectiv numele si prenumele si CNP, celelalte se pot schimba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

CNP e unic de la nastere pana la moarte, seria si numarul se schimba, dar asta nu inseamna ca sunt invalide actele facute cu cel vechi. Acum depinde si despre ce acte e vorba

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Actele întocmite sunt VALABILE deoarece datele tale de identificare sunt aceleaşi ( nume & prenume, CNP ).
Oricum, la data respectivă încă NU aveai noua C.I. happy

La noua C.I. se va schimba Seria & Numărul, dar CNP-ul tău rămâne ACELAŞI tot timpul vieţii!

Toate cele bune.