| anonim_4396 a întrebat:

La aceasta intrebare as vrea sa imi raspunda cineva cu experienta sau macar cineva care are motor de 50 cmc. Mi-am luat un Aprilia rs 50.Am inteles ca daca vreau sa merg cu el pe autostrada trebuie sa il "inmatriculez" nu sa il inregistrez la primarie pe comuna. Daca depaseste 45 kmh trebuie inmatriculat ca sa circuli cu el pe autostrada chiar daca are motor de 49 - 50cmc. Adevarat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere este interzis sa circuli cu mopedul pe autostrada. Si mopedul il poti inscrie doar la primarie, nu ti-l inmatriculeaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa ii faci ce vrei, nu ai voie pe autostrada cu mopedul