| Daniel09857 a întrebat:

la bunica mea la tara avem un Suzuki vitara foarte vechi, din 90 cred, sau 89, inca porneste dar nu e folosit de nimeni de acolo. Vreau sa stiu daca pot sa il conduc pe camp? Este campul bunicilor mei si m-am gandit sa invat putin sa conduc pe camp, se pot aplica sanctiuni daca ma reclama cineva? NU strabat niciun drum comunal decat drumul facut de bunicii mei pe camp. Pot conduce fara permis acolo? Am 15 ani!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca este proprietate privata, nu poti fi "oprit" de politisti acolo, dar in cazul in care patesti ceva, sau indoi masina (iar aceasta are acte), in cazul in care se ajunge la politie cu declararea accidentului, poate fi tras la raspundere cel care ti-a incredintat autoturismul, insa nu e la fel de grav ca si circulatia pe drum public.
Mai pe scurt, daca circuli doar pe campul bunicilor tai, eventual insotit de un adult, si nu se intampla nimic, nu incalci nici o lege.

| Daniel09857 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc de raspuns, nu voi fi insotit de un adult

3 răspunsuri:
| seularts a răspuns:

Da, e in regula atat timp cat nu lovesti vreo oaie sau un arici!

| Voicu_Jimy_1998 a răspuns:

Da poti, dar daca te prinde politia tot o sa iti iei amenda, daca e pustiu si stii ca nu trece politia poti conduce