| Adri2000 a întrebat:

La căminul studențesc la care stau eu este și o parcare unde putem lăsa mașinile! Câteodată se postează pe grupul căminului (seful de camin) să venim sa ne luăm urgent mașinile că dacă nu ni le ridică! Unii mai lucrează la câțiva km buni de cămin si nu pot pleca de acolo să vină să își ia mașina!
Din câte știu eu, nu au voie să o ridice, în OUG 195 nu e precizat așa ceva! Dacă mă înșel, vă rog sa imi spuneți!
Au dreptul să facă asta sau încalcă legea? Funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca toate lamuririle le puteti obtine de la Adinistratorul caminelor.
Este este autoritatea locala care va poate spune clar, ce aveti voie si ce nu.
Personal, cred ca cineva abuzeaza de acel spatiu, daca va goneste de acolo, cand are chef.
Dar nu contati pe parerea mea, mai bine intrebati Administratorul, sa sa fiti siguri de ce este legal parcarea in incinta caminelor, in special in acea zona, ce aveti voie si ce nu si in ce conditii se poate pune un semn de "rezervat"

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vin masinile primariei sa va ridice masinile voastre de acolo, inseamna ca zona respectiva NU este considerata parcare legala si au acest drept, sa le ridice.

| Adri2000 explică (pentru Violleta2022):

Dar este in incita căminului, adică sunt 4 cămine in incinta iar de jur imprejur este gard, totul este împrejmuit! Nu e sa zici ca le lăsăm in stradă să incurce circulația! Și ei fac asta doar când trebuie sa aduca ceva, deși nu anunța cu ceva timp in urma să stim!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adri2000):

Daca este in incinta caminelor, este propietatea universitatii si facultatii respective si Administratorul caminelor, este responsabil cu aceste locuri de parcare.
Nu am inteles daca sunt marcaje care indica ca-i parcare acolo sau este doar un teren viran.
Pentru ca, de sunt marcaje de masini, atunci aveti voie.

| Adri2000 explică (pentru Violleta2022):

Si administratorul are voie sa le ridice?
Da, sunt semne! Unii își pun chiar rezervat! Chiar și cei care lucrează la contabilitate sau în cămin le lasă acolo!

| Adri2000 explică (pentru Violleta2022):

Vă mulțumesc frumos pentru sfaturi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adri2000):

Cred ca toate lamuririle le puteti obtine de la Adinistratorul caminelor.
Este este autoritatea locala care va poate spune clar, ce aveti voie si ce nu.
Personal, cred ca cineva abuzeaza de acel spatiu, daca va goneste de acolo, cand are chef.
Dar nu contati pe parerea mea, mai bine intrebati Administratorul, sa sa fiti siguri de ce este legal parcarea in incinta caminelor, in special in acea zona, ce aveti voie si ce nu si in ce conditii se poate pune un semn de "rezervat"