| yAdrian a întrebat:

Legat de armele de autoaparare. Nu prea inteleg ce spune in lege. Are cineva replica airsoft / pistol cu glonț detinut LEGAL?
Daca da si ma poate ajuta si pe mine cu cateva raspunsuri, as fi recunoscator:
- Actele necesare le vad pe site-ul Politiei. Eu, ca persoana fizica, in scop strict de autoaparare, pot detine legal o arma ( pistol ) cu glonț? Daca nu, macar tip replica airsoft?
- Valabilitatea permisului?
- La prelungire, de ce acte e nevoie?
- In caz de uz de arma, trebuie anuntat la o sectie de politie?
- Pot purta ( corespunzator: toc si NU la vedere ) arma in orice loc public?

Multumesc.

3 răspunsuri:
| CrissRO a răspuns:

Poti avea airsoft si pe gaz.Sunt si echipamente speciale(masca, manusi armura etc.)si de nu ma insel nu iti trebuie permis ca si un prieten are

| CrissRO a răspuns:

Poti avea airsoft si pe gaz.Sunt si echipamente speciale(masca, manusi armura etc.)si de nu ma insel nu iti trebuie permis ca si un prieten are. Sper ca te-am ajutat!

| yAdrian explică (pentru CrissRO):

Ai nevoie si la airsoft, sigur. Multumesc pentru raspuns. Astept ceva mai clar.