| WhiteWolf1 a întrebat:

M-am angajat la o firma prin octombrie. De atunci am fost in fiecare zi acolo, cu exceptia acestei saptamani si saptamanii trecute (am luat un medical). Ce se intampla daca nu vreau sa mai ma duc deloc la munca? deoarece daca vreau sa-mi dau demisia am o clauza de platit in valoare de 1000 RON si stiu ca daca te dau ei afara nu mai platesti nimic. Asta incerc eu sa fac acum. Ce se va intampla daca nu mai ma duc? Mi se va suspenda contractul sau voi fi concediat si gata? Daca mi se va suspenda, ma pot angaja in alta parte, pot vedea asta viitorii angajatori? m-ar dezavantaja mult? Please HELP!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti dai demisia va trebui sa respecti perioada de preaviz. Daca nu o respecti poti fi concediat pe motive de absente nemotivate si s-ar putea sa influenteze negativ o noua angaare. Tot la fel se va intampla si daca nu te mai prezinti la munca.

| WhiteWolf1 explică (pentru Ioandelasal):

Cum m-ar afecta asta la o posibila viitoare angajare? cum pot vedea asta viitorii angajatori?

| Ioandelasal a răspuns (pentru WhiteWolf1):

Angajatorii sunt mai rezervati in a angaja persoane a caror contract de munca a fost desfacut disciplinar si pot afla asta de la ITM sau daca iti cer o recomandare de la vechiul loc de munca.

| WhiteWolf1 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-am dat demisia de la acest loc de muncă și clauza jegosilor mă pune să dau 1000 lei in tranșe in 4 tranșe. Ce se întâmplă dacă nu plătesc? Mulți dintre colegii mri de și-au dat demisia nu o să plătească nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru WhiteWolf1):

N-am mai intalnit o asemenea situatie, ca sa fie prevazuta o clauza de plata daca pleci de la un loc de munca.
Sigur ca trebuie sa platesti daca ai cauzat o paguba sau ai facut intreg concediul pe 1 an si nu ai lucrat pana la sfarsitul anului, dar nu in alte cazuri.
Daca trebuie sa platesti, doar pentru ca ai demisionat, atunci nu plati, chiar daca te dau in udecata nu o sa rezolve ceva.

| WhiteWolf1 explică (pentru Ioandelasal):

Nu intentionez sa platesc diferenta aceea pentru un training de ****, care a constat in niste prezentari ppt si pentru. perioada in care am lipsit am avut concediu medical