| thefriendlyguy101 a întrebat:

Salut TPU! Ma plimbam cu masina cu doi prieteni la ora 23, iar soferului nu ii mergea un far si l-a oprit rutiera. Acestia ne-au cerut datele si ne-au intrebat daca avem declaratii. Le-am zis ca nu avem insa acum mergem acasa. Stim, am incalcat legea cu circulatia care in orasul meu cel putin este pana la 22. Dupa ce s-a uitat pe buletinele noastre la ei in masina, agentul s-a intors si ne-a spus ca de azi inainte sa ne facem declaratii. Nu ne-a dat un avertisment, o foaie, nimic. Putem primi amenda acasa sau ne-au lasat in pace de data aceasta? Multumesc mult

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

V-au introdus in baza de date. Acum doar v-au avertizat. Daca va mai prind iar, nu mai scapati.
Plimbare la ora 23 cand stiati care e regula?
Asta e prostie.

| Adry05 a răspuns (pentru darrio2007):

De ce e prostie? e o regulă tâmpită oricum și fără sens, nu cred că erau câteva zeci de persoane grămadă unele peste altele, erau 3 persoane care probabil iau contact constant într-un spațiu relativ privat, nu luau contact cu alte persoane ca să zici că au ieșit să-i infecteze. hai să mai gâdim și-n afara legilor stupide.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adry05):

Legea e lege. Tampita sau nu. Era ora 23. Dar asa suntem noi romanii, mai presus de lege.

| Adry05 a răspuns (pentru darrio2007):

Când e absurdă și fără sens, da.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adry05):

Ai dreptate dar tot iti iei amenda.

| Adry05 a răspuns:

Cred că v-a lăsat în pace, nu cred că vă vine nicio amendă

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil doar v au retinut datele si va ard data viitoare

| sierra1 a răspuns:

"Nu ne a dat un avertisment, o foaie, nimic. Putem primii amenda acasa"

păi te contrazici: nu v-a dat nimic dar intrebi dacă nimicul ăla-ți ajunge acasă?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Chiar niciunul nu a fost mai curajos? Trebuia să-l intrebati, pe un ton frumos "Ne dati amendă?". Și v-ar fi spus.
Dacă au luat cu ei in mașină, actele de identitate, aveau timp să le și fotografieze...
Dar, să sperăm că v-au iertat.

| Dintrebare a răspuns:

Ati primit un avertisment sub forma unei atentionari verbale. Nu o sa mai primiti nicio amenda