| Psksjns a întrebat:

Salut TPU! Ma pot plimba cu enduro pe drumurile ocolului silvic? Având in vedere ca nu exista nici o pancarda care sa interzică acest lucru doar o bariera roșie cu alb

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii drumul public este orice cale de comunicare terestra cu exceptia caii ferate, special destinat circulatiei pietonale sau rutiere. In aceasta situatie daca are o bariera inseamna ca nu este drum public ci particular. Normal la bariera trebuia sa aiba si doua inscriptii: "Acces interzis!" (in cele mai multe cazuri indicatorul cu acces interzis) si un panou cu "Drum inchis circulatiei publice". Daca nu exista asta nu te absolva de vina avand bariera cu culorile alb-rosu. Este, insa, posibil ca un judecator sa te absolve de vina pentru ca nu sunt indicatorul si panoul. Faci pe propria-ti raspundere!

| sierra1 a răspuns:

"Ma pot plimba cu enduro pe drumurile ocolului silvic?"

e drum public cumva?

| Dintrebare a răspuns:

Buna, in codul silvic scrie ca nu ai voie sa faci enduro in fondul forestier decat daca ai acordul ocolului silvic. Dar daca vei primi sanctiuni nu stiu daca sa iti spun. Multa lume face asta, nu stiu daca toti au aviz de la ocol.

| ImJack a răspuns:

Plimbă-te liniștit, nu are cine sa aiba treaba cu tine pana la urma, dar vezi sa nu fie ceva privat ca atunci e mai nasol