| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria, dar am cateva intrebari.
Prietena mea o sa implineasca 18 ani, cand o sa isi faca buletinul trebuie sa fie prezent obligatoriu un parinte? Care e legea cand iti faci buletinul la 18 ani: ce acte iti trebuie, cu cate zile inainte poti sa iti faci buletin, etc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In starea de urgenta nu se mai elibereaza carti de identitate si este prelungita valabilitatea CI actuale pana la maximum 90 de zile de la incetarea starii de urgenta.
Chiar daca a depasit varsta de 18 ani, atunci cand va merge pentru depunerea actelor, va trebui sa mearga cu un parinte, pentru a semna de primirea in spatiu. Nu trebuie sa mearga insotita doar daca are locuinta in proprietate personala.

Răspuns utilizator avertizat
| Trustmotorcy a răspuns:

Trebuie să fie cineva care să o ia în spațiu, care să semneze după ce-și face buletinul, precum încă există o adresă. Dacă locuiește cu părinții, atunci da. Dacă locuiește cu altcineva, care o poate lua în spațiu, atunci acel cineva.

Am mers cu două zile înainte de ziua mea, acum totuși cred că este mai permisivă treaba din cauza virusului. Din câte știu se merge cu buletinul vechi, iar acolo vor fi completate niște fișe de luat în custodie.