| Stefancalin1997 a întrebat:

o ruda are doar 12 ani pe cartea de munca, limita minima de cotizatie este de 15 ani, poate iesi la pensie, se penalizeaza? Ms.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu inseamna ca il penalizeaza. Inseamna ca ei impart suma de 520 lei la 15 si apoi inmultesc cu 12, s-ar putea sa fie corect. Eu interpretam prevederile OUG 6/2009 in sensul ca toti care au lucrat primesc aceasta indemnizatie sociala.
Si apoi abia acum spui ca primeste aceasta indemnizatie, in prima postare intrebai doar daca poate primi.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate iesi la pensie la varsta standard de pensionare, in prezent pentru barbati este de 65 de ani iar pentru femei in functie de luna si anul nasterii si va primi pensia minima, in prezent de 520 lei.

| Stefancalin1997 explică (pentru Ioandelasal):

Pai da dar el nu are 15 ani pe cartea de munca, are doar 12, ii da vreun ajutor ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Ce n-ai inteles din ce ti-am scris? Am spus ca va primi pensia minima, daca are varsta standard de pensionare.

| Stefancalin1997 explică (pentru Ioandelasal):

Vorbesc la pereti, am zis ca primeste vreun ajutor daca nu are varsta de pensionare, e asa de greu sau tu nu intelege limba romana?

| PetardaCuFitil a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Ti-a zis varsta minima, a fost foarte clar. Cred ca tu nu intelege lingua rumena.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Ti-am spus ca primeste pensie, nu stiu de cate ori sa-ti mai repet. Pensia sociala minima garantata a fost introdusa prin OUG 6/2009. Este adevarat ca in prezent nu se mai numeste asa si se numeste indemnizaţie sociala pentru pensionari, aceeasi Marie cu alta palarie.

| Stefancalin1997 explică (pentru PetardaCuFitil):

Lol, alta data vorbeste intr-o punga copile.

| Stefancalin1997 explică (pentru Ioandelasal):

Man, inteleg dar el a fost la casa pensiei si i-a spus ca il penalizeaza adica nu ii da pensia de 520 lei, ca ii da mai putin fiindca nu are 15 ani vechime.

| Stefancalin1997 explică (pentru Violleta2022):

Normal, peste 5 ani o sa fie alta suma, dar e ok.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Daca NU are varsta de pensionare, nu se poate pensiona!
Daca ARE varsta de pensionare, desii are numai 12 ani de munca, pensia va fi mult mai mica dar o va primii oricum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Asta nu inseamna ca il penalizeaza. Inseamna ca ei impart suma de 520 lei la 15 si apoi inmultesc cu 12, s-ar putea sa fie corect. Eu interpretam prevederile OUG 6/2009 in sensul ca toti care au lucrat primesc aceasta indemnizatie sociala.
Si apoi abia acum spui ca primeste aceasta indemnizatie, in prima postare intrebai doar daca poate primi.